piątek, 11 grudnia 2015

Jak przygotować samochód na zimę?

Parkujesz samochód pod chmurką? Pierwsze skrobanie oszronionych szyb to sygnał, że zima jest już bliska. Jak zatem się przygotować aby bez dużych problemów przejść przez okres zimowy. 




1. Akumulator

Czy wiesz, że gdy temperatura na dworze spadnie poniżej 0 stopni, akumulator traci do 20 % swojej mocy. Bez w pełni naładowanego akumulatora, możesz mieć poważny problem z odpaleniem silnika. Dlaczego tak się dzieje?  

Elektrolit przy niskiej temperaturze traci możliwość do magazynowania energii. Olej silnikowy staje się gęściejszy, przez co silnik potrzebuje do odpalenia więcej energii.

Przed nadejściem mrozów sprawdź poziom naładowania akumulatora, przy użyciu specjalnego miernika elektronicznego lub obciążeniowego.

Jakie powinny być prawidłowe wartości? 

- Optymalnymi wartościami przy napięciu spoczynkowym na zaciskach sprawnej baterii są : 12,5-12,7 V.
- napięcie ładowania: 13,9-14,4 V

Jeśli wartości są niższe doładuj akumulator przy użyciu prostownika.

2. Opony

O konieczności wymiany opon na zimowe, chyba nikt nie ma wątpliwości. Warto już to uczynić, gdy temperatura spada poniżej +7 stopni C. Nigdy nie czekaj na wymianę opon, na pierwszy śnieg. Lepiej udać się wcześniej do warsztatu niż być niemiło zaskoczonym.

Czym opony zimowe różnią się od letnich?

Opony zimowe posiadają więcej naturalnego kauczuku, dzięki czemu rzadziej narażamy się na poślizg, są bardziej elastyczne, natomiast konstrukcja bieżnika zapewnia lepszą przyczepność.

3. Zamek

Skąd ja to znam? Podchodzisz do auta, chcesz otworzyć drzwi, ale one ani nie drgną. Kolejną zmorą kierowców zimą jest zamarznięty zamek oraz drzwi. Gdy Twoje auto stoi „pod chmurką” musisz obowiązkowo zaopatrzyć się w odmrażacz do zamków, a uszczelki zawczasu zabezpieczyć płynem z silikonem.

4. Wycieraczki

Dbanie o sprawne wycieraczki opłaci się gdy śnieg sypie z nieba. Błoto pośniegowe sprawia wiele problemów podczas jazdy, szczególnie w sytuacji gdy jedziemy tuż za samochodem i spod kół auta pryska nam na szybę. Niesprawne wycieraczki mogą roznieść brud i nieodpowiednio odprowadzić zanieczyszczenia. Pamiętaj, zużyte wycieraczki mogą niedokładnie zbierać zanieczyszczenia, utrudniając jazdę samochodem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz