poniedziałek, 27 lipca 2015

Auto używane – już sprzedać?

Fot. Pinterest
Idziemy do salonu, szukamy najlepszego dla siebie auta, aż wreszcie kupujemy je i zaczynamy używać. Lata mijają, nie tylko my stajemy się coraz starsi, lecz nasz samochód również. Powoli myślimy o wymianie pojazdu, aż wreszcie przychodzi moment, kiedy na aucie wywieszamy kartkę: „sprzedam”. Co zrobić, aby wspomniany moment pojawił się w odpowiednim czasie?

Znane jest powiedzenie, że auto zaczyna tracić na wartości w momencie wyjazdu z salonu. Tempo, w jakim spada wartość samochodu zależne jest od wielu, powiązanych ze sobą czynników. Mimo że trudno określić konkretny wiek, w którym za używany pojazd weźmiemy najbardziej satysfakcjonującą kwotę, to na podstawie kilku wskazówek możemy ten moment oszacować.

niedziela, 26 lipca 2015

Kupujemy... oczami

Fot. Pinterest
Osoby, zajmujące się marketingiem i handlem znają jedną, być może najważniejszą zasadę efektywnej sprzedaży: ludzie kupują oczami. Dotyczy to nie tylko produktów codziennego użytku, lecz także zakupów, stanowiących poważniejszą inwestycję. Zastanówmy się, dlaczego przed sprzedażą warto zadbać o wygląd używanego samochodu.

Podobno pierwsze wrażenie trwa do 10 sekund – tak przynajmniej mówi się w przypadku kontaktów międzyludzkich. Bywa jednak, że czasami konsumenci równie szybko oceniają produkt i podejmują decyzję o jego zakupie. To, jak potencjalni kupcy zareagują na proponowany im produkt, na przykład używany samochód, w dużej mierze zależy od wcześniejszego przygotowania, które nie musi być wcale kosztowne i pracochłonne, ale pozwoli na uzyskanie wyższej ceny sprzedaży.

piątek, 24 lipca 2015

Najciekawsze auta używane

Fot. Pinterest
Fani motoryzacji wiedzą, że mimo bogatej oferty salonów samochodowych, często trudno trafić na ten pojazd, który będzie nie tylko ładny, sprawny i tani, ale też zachwyci nas od pierwszego wrażenia. Warto zajrzeć na rynek wtórny, gdzie pojawiają się czasem perełki – klasyczne samochodowe piękności.

Biorąc pod uwagę szybkość zakupu, cenę i koszty utrzymania, oczywiście najłatwiej jest wybrać małe, miejskie auto z niewielkim przebiegiem od pierwszego właściciela. Jeżeli zaś chcemy się wyróżnić, a jednocześnie mieć auto „z duszą”, rozejrzyjmy się za pojazdem używanym, który być może będzie wymagał więcej pracy, ale też sprawi nieprawdopodobną przyjemność w trakcie jazdy. Jakie są najciekawsze samochody używane?

czwartek, 23 lipca 2015

Jak sprawdzić używane auto?

Fot. Pixabay
Rynek aut używanych pełen jest ofert od sprzedawców indywidualnych i komisów. Sprowadzaniem samochodów z innych krajów czy skupowaniem pojazdów od właścicieli krajowych zajmują się już setki firm. W tej niemal nieograniczonej liczbie możliwości kupcy powinni wiedzieć, jak sprawdzić wybrane przez siebie auto pod względem technicznym. 

Pisaliśmy już o tym, że jazda próbna powinna być standardem przez kupieniem używanego auta. Pewne rzeczy możemy sprawdzić także jeszcze zanim wsiądziemy do samochodu, wystarczy jedynie odpowiednio się przygotować i zapamiętać, na co zwracać uwagę. No właśnie – na co?

wtorek, 21 lipca 2015

Okazja... czy na pewno?

Fot. Pinterest
Umiejętność napisania dobrego ogłoszenia, które przyciągnie klientów, a później skłoni ich do zakupu, jest przydatne w dziedzinie handlu wszystkimi produktami. Nie inaczej jest na rynku samochodów używanych. Warto już wcześniej przygotować się do tego, jakie mity sprzedawcy aut przygotowują dla nas nagminnie.

„Niemiec płakał jak sprzedawał” weszło już do mowy potocznej, nie tylko w rozmowach motoryzacyjnych. Co więcej, hasło można kupić wydrukowane w formie naklejki lub koszulki. Żarty kończą się, kiedy przeglądając oferty o sprzedaży aut używanych natrafiamy na nieprawdziwe i mylące informacje. W co nie warto wierzyć?

Używane auta na studencką kieszeń

Fot. Pinterest
Kupno używanego samochodu nie musi wcale wiązać się ze spłacaniem kilkuletniego kredytu, ani głodowaniem. Nawet studenci, zwłaszcza ci, którzy potrafią zaoszczędzić, mogą sprawić sobie auto na miarę ich budżetu. Co więcej, wkrótce taki samochód może wręcz zostać źródłem zarobku. 

Żyjemy w czasach, kiedy oferta samochodów jest tak ogromna, że każdy może wybrać z niej coś dla siebie. Sam zakup używanego auta nie musi kosztować majątku, a utrzymanie – przy rozsądnie wybranym modelu – ma szansę powodzenia i niekoniecznie zakończy się bankructwem. Podpowiadamy, jakie parametry są istotne przy wyborze auta najlepszego dla studenta i w których modelach można je odnaleźć.

niedziela, 19 lipca 2015

Gadżety doskonałe

Fot. Pinterest
Samochody już dawno przestały spełniać jedynie funkcję środka transportu między dwoma punktami. W autach spędzamy coraz więcej czasu, nic więc dziwnego, że chcemy czuć się komfortowo i mieć przy sobie kilka przydatnych gadżetów. Które wybrać?

Naklejki na karoserię, dywaniki z logo ulubionego klubu piłkarskiego, czy wreszcie popularne w trakcie mistrzostw biało-czerwone osłonki na lusterka nie dziwią już użytkowników dróg. Sklepy pełne są wyposażenia do aut, które jednak nie tylko może wpływać na wygląd, lecz także umilić podróż lub sprawić, że przebiegnie bezpieczniej.

piątek, 17 lipca 2015

Ekojazda na niskich obrotach

Fot. Pixabay

Na naszym blogu pisaliśmy już o proponowanym przez rząd wprowadzeniu ekostref w dużych miastach. Tym razem zaglądamy do tematu ekologii od drugiej strony – kierowców, którzy chcieliby przejeżdżać jak najdłuższe dystanse, zużywając jak najmniej paliwa.

Rekordzista świata, Gerhard Plattner, potrafi przejechać ponad 2000 kilometrów na jednym baku. Niemożliwe? Okazuje się, że przy zastosowaniu odpowiednich sztuczek, każdy z nas może zmniejszyć liczbę tankowań. Ma to same zalety: przy obecnych cenach paliw omijanie stacji oznacza większe oszczędności. Zyska również środowisko i powietrze, do którego emitowane będzie mniej szkodliwych spalin. Jakie zasady jazdy ekologicznej warto zastosować?


środa, 15 lipca 2015

Jazda testowa? Obowiązkowa!

Fot. Pinterest
Kupno samochodu jest najczęściej inwestycją na lata. Oprócz wyglądu, koloru, rodzaju nadwozia, skrzyni biegów i liczby drzwi bardzo ważne jest sprawdzenie funkcjonalności auta. Można to zrobić w jeden, bardzo łatwy sposób: umówić się na jazdę testową.

Potrzeba wypróbowania samochodu jest naturalna, dlatego nie powinna dziwić sprzedawcy. Salony mają przygotowane specjalnie do tego celu auta testowe, które wypożycza się po wcześniejszej rezerwacji. Jednak również, a właściwie tym bardziej, samochód używany powinien zostać sprawdzony przed zakupem. Mechanik może ocenić fachowym okiem stan pojazdu, a nawet zbadać, czy grubość lakieru jest taka sama we wszystkich miejscach. Co więcej, również osoby spoza branży mają możliwość szybkiego sprawdzenia prawdomówności sprzedawcy auta używanego – na przykład porównując, czy wszystkie szyby mają na naklejkach te same daty produkcji.

poniedziałek, 13 lipca 2015

Miejskie ekostrefy już niedługo?

Fot. Pinterest
Twoje auto ma ponad 22 lata? Być może już niedługo nie wjedziesz nim do centrum miasta. Ograniczenie nie będzie dotyczyć tylko mieszkańców.

Rząd już od dawna straszy wprowadzeniem specjalnych ekostref w dużych miastach. W praktyce przejawiać się to będzie zakazem wjazdu aut o zbyt wysokiej emisji spalin do konkretnych obszarów. Szczegóły ustalane będą przez samorządy poszczególnych miast.

piątek, 10 lipca 2015

Małe, miejskie, używane

Fot. Pinterest
W branży motoryzacyjnej już od kilku lat królują auta miejskie. Wybierane są przede wszystkim przez kierowców, którzy nie potrzebują w samochodzie dużej przestrzeni, nie wożą ogromnych bagaży, ani nie mają licznej rodziny (lub po prostu nie wożą jej ze sobą). Małe auta sprawdzają się znakomicie przy parkowaniu w przestrzeni miejskiej, doceniane są także za niewielkie spalanie.

Kto z nas nie marzy o pięknym SUV-ie, Jeepie z napędem na cztery koła, albo chociaż którymś z klasycznych, amerykańskich aut? Niestety, wszystkie wymienione modele cechuje ogromna pojemność silnika, przekładająca się na gigantyczne spalanie. Samochody, mimo że piękne, są zupełnie nieekonomiczne do jazdy w stylu miejskim, czyli do stania w korkach, braku miejsc parkingowych i do przewożenia jednej osoby, którą najczęściej jest sam kierowca.

wtorek, 7 lipca 2015

Efektywna sprzedaż starego auta

Fot. Pinterest
Samochód to teoretycznie jedna wielu otaczających nas rzeczy – jest ich wiele, często nie zwracamy nawet na nie uwagi, a samo posiadanie uznajemy za oczywiste. W sytuacji, kiedy takiej rzeczy chcemy się pozbyć, przychodzi moment zastanowienia nad jej rzeczywistą wartością. Wyceniając dany przedmiot, musimy wziąć pod uwagę wiele równoczesnych czynników. Nie inaczej jest w przypadku sprzedaży używanego samochodu.

Sytuacje, kiedy chcemy sprzedać swoje auto są właściwie trzy: znudziło nam się i chcemy kupić inne lub zrezygnować z samochodu w ogóle, obecne jest już stare i odmawia posłuszeństwa lub uległo wypadkowi, nadając się już tylko do kasacji. Niezależnie od motywacji, mamy dwie możliwości – sprzedać auto firmie, zajmującej się profesjonalnym skupem pojazdów lub działać na własną rękę – która jest najlepsza?